Diş teknisyenlerinde silikozis - İSİG'den

  • Tarih: YALIN OSGB tarafından 11.07.2016 - 13:49 tarihinde gönderildi
dis-teknisyenleri-slikozis

Genelde madenci hastalığı olarak bilinen cam ve seramik sanayi ve dökümcülük gibi sektörlerde görülen, esas olarak kamuoyunun kot kumlama işçilerinin hastalık ve ölümleriyle bildiği silikozis hastalığı, diş protez teknisyenleri için de ölümcül bir tehlikeye sebep olmaktadır.

Son yıllarda kamuda hastanelerden ayrılan ve Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri’ne dönüştürülen birimlerde, hasta ağızlarında kullanılan protezler, ihale usulü ile özel diş laboratuarlarından alınmaya başlanmıştır. İhaleyi alabilmek için gereğinin çok altında fiyat veren laboratuarlar, maliyeti düşürmek için; çalışma saatlerini arttırma, kalitesiz - ucuz malzeme kullanma ve esas olarak da adeta merdiven altı çalışma koşullarında diyebileceğimiz ortamlarda bu çalışmayı yapmaktadırlar. Bunun sonucu olarak burada çalışan tüm işçi arkadaşlar, sık sık hastalanmakta ve ölümcül silikozis hastalığı bünyelerine yerleşmektedir.

Bugün 20 bin kadar diş teknisyeninin çalıştığı tahmin edilen ve sayıları 1400’ü bulan bu laboratuarların üçte ikisi ruhsatsız ve denetimsiz çalışmaktadır. Birçoğunda havalandırma sistemi olmadığı gibi bazılarında pencere dahi bulunmamaktadır. Havalandırma sistemi olmayan, her teknisyenin ortalama 5 metre karelik bir alanda çalıştığı ve işin gereği olarak tozumanın yoğun olduğu bir çalışma ortamında, kaçınılmaz olarak silikozise varan birçok hastalık ortaya çıkmaktadır.

Yeterli bir araştırma yapılmamakla birlikte her 100 diş teknisyeninden 10’unda da silikozis hastalığı vardır. Toplam çalışanların içinde bu sayı iki binleri ulaşmaktadır. Durum vahimdir...

Son olarak hem işveren hem de Diş Teknisyenleri Derneği Antalya Şube Başkanı olan 40’lı yaşlardaki Mustafa Törün, 26 Haziran’da ‘kalp krizi’ sonucu yaşamını yitirdi. Mustafa Törün, yaptığı işin riskli olduğunu dolayısıyla ihale sisteminden vazgeçilmesi gerektiği gerçeğini katıldığı toplantılarda Çalışma Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı yetkililerine anlatamadan/kabul ettiremeden yaşamını yitirdi.

Yaklaşık 15-20 senedir silikozisle mücadele ediyordu. Son zamanlarda akciğerinde rastlanan kitlenin biopsi sonucunu beklerken akut gelişen nefes darlığı ve sonra da kalp krizi... Çıraklıktan başladığı meslek hayatında, metal tesfiyesi/pomza tozu ile aşındırma/metil metakrilat buharı maruziyetine bağlı gelişen bu hastalığını Çalışma Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle yapılan toplantılarda gündeme getirmiş ve aldığı cevapla şok olmuştu: “O zaman bu işi yapmayacaksın kardeşim...”

Silikosiz tedavi edilemez, fakat yüzde yüz önlenebilir bir hastalıktır. Önlenmesi çalışma koşullarının standartlara uygun hale getirilmesi ve insanileştirilmesi ile mümkündür. Kâr ve bütçe hesapları ile taşeronlaştırılan her iş süreci, bu alanda çalışan işçilerin, emekçilerin sağlıksız, denetimsiz ve güvencesiz işlere terk edilmesi anlamına gelmektedir. Bu şekilde ele alındığında Tuzla’da kaybettiğimiz tersane işçileri ile merdiven altı diş laboratuarlarında silikosize yakalanan diş teknisyenleri aynı cinayet sürecinin mağduru durumundadırlar.

Silikosiz önlenebilir. Gerek kamuda gerek özel muayenehanelerde bu yönde bir duyarlılığın oluşturulması, hiç şüphesiz ki başta Diş Hekimleri Odası olmak üzere tüm toplumsal muhalefet kesimlerinin başlıca sorumluluğu altındadır. Bu alanın aktörlerinin, toplumsal muhalefet unsurlarının konu ile ilgili mesleki ve toplumsal bir duyarlılık oluşturmadan, topu taşeron sistemini kendi elleri ile ören devlete atması, kamusal sorumluluktan kaçmak olacaktır. Bazılarımızın korkarak oturduğu diş hekimi koltuğundan, bu sefer vicdani bir korku ile kaçmak istemiyoruz. Ve bunun için de başta bu alanın aktörleri olmak üzere herkesi toplumsal duyarlılık oluşturma ve devleti gerekli önlemleri alması doğrultusunda zorlamak için üzerine düşeni yapmaya davet ediyoruz...

Özgür Gündem