Oyuncular Sendikası: Üç Yaşından Küçük Hiçbir Çocuk Sette Yer Almamalı

  • Tarih: YALIN OSGB tarafından 19.12.2016 - 11:43 tarihinde gönderildi
oyuncular-sendikasi-3-yasindan-kucukler-sete-alinmamali

Oyuncular Sendikası üç yaşından küçük hiçbir çocuğun, hiçbir koşulda, hiçbir gerekçe ile çalıştırılmaması gerektiğini vurguladı.

Sendikanın başkanı Meltem Cumbul rol aldığı dizinin setinde bir bebekle çalışılması üzerine diziden ayrılmıştı.

Oyuncular Sendikası'ndan yapılan açıklamada, sendikanın yürüttüğü “Bu Sette Çocuk Var!” kampanyası hatırlatıldı ve çocuk oyuncuların çalışma koşullarının düzenleyecek yönetmeliğin hala çıkarılmadığına dikkat çekildi.

“Oyuncular Sendikası olarak 2012 yılından bu yana setlerde kuralsız şekilde çalıştırılan çocuklarımızın haklarını korumak amacı ile ‘Bu Sette Çocuk Var!’ kampanyasını yürütmekteyiz.

“ILO, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı gibi paydaşlarla birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı nezdinde yürüttüğümüz bu proje neticesinde 23 Nisan 2015 tarihinde İş Kanunu’nun 71. maddesine çocuk oyuncularla ilgili gerekli ekleme yapılmış ancak tüm girişimlerimize karşın bu maddeye bağlı olarak çıkartılması gereken yönetmelik bugün dahi henüz çıkartılamamıştır.”

Üç yaştan üç aya dönüşen ifade

Sendika sözkonusu yönetmelik için sektör çalışanları, çocuk gelişimciler, psikologlar, çocuk oyuncular ve aileleri ile ayrı ayrı yapılan görüşmeler sonucunda setlerde bulunacak çocuk oyuncular için asgari yaşın üç olarak belirlendiğini belirtti. Ancak yönetmeliğin son halinde asgari sınırın “üç ay” olarak yazıldığını ifade etti.

“Yani üç yaşından küçük hiçbir çocuğun setlerde yer almaması gerekmektedir. Bu sadece bizim görüşümüz değil, çocuk gelişimcilerin yanı sıra proje paydaşlarımızın da desteklediği, çocuklar için olması gereken, tavsiye görüştür.

“Tüm görüşmeler bu yaş sınırı üstünden yapılmış olmasına karşın yönetmeliğin son taslağında, asgari yaş daha önce hiç gündeme dahi gelmemiş olan ‘ÜÇ AY’ olarak teklif edilmiştir.

“Teklif bu hali ile kabul edilirse üç aylık bebekler dahi setlerde çalıştırılabilecektir. Bizler çocuk hususunda hassasiyet taşıyan tüm paydaşlarımızla birlikte bu hatalı tekliften dönülmesi ve çocuk oyuncular ile ilgili yönetmeliğin asgari üç yaş sınırı ile bir an evvel çıkartılmasını sağlamak amacı ile ciddi bir mücadele vermekteyiz.”

Meltem Cumbul’un tavrı

Sendika Cumbul’un seti terk etmesine de açıklık getirdi.

“Bu çerçevede Sendikamız Genel Başkanı Meltem Cumbul da, son haberlere konu dizi teklifinde ilgili yönetmelik çıkana ve çocuklar için olması gereken çalışma koşulları tam olarak sağlanana kadar hiçbir çocukla çalışmayacağı yönündeki haklı talebini muhataplarına iletmiş ve bu konuda mutabakata varılmıştır.“Ne var ki çekimler devam etmekteyken kendi çekimleri maket bebekle gerçekleştirilmesine karşın, başka bir sahnede gerçek bir bebek ile çalışıldığını öğrenen Genel Başkanımız da çocuklarla ilgili üstlendiği sosyal sorumluluk çerçevesinde setteki çalışma arkadaşlarından müsaade istemek ve projeden ayrılmak durumunda kalmıştır.”

Çağrı

Oyuncular Sendikası üç yaş mücadelesini sürdüreceklerini duyurdu ve herkesi çocukların haklarını savunmaya çağırdı.

“Her halükarda asgari üç yaşından küçük hiç bir çocuğun, hiçbir koşulda, hiç bir gerekçe ile çalıştırılmaması gerektiğini dün olduğu gibi bugün de mümkün olan en yüksek sesle savunmaya devam edeceğiz. Bu haklı mücadelemize sadece sözleri ile değil bizzat tutumu ile en güzel örneği teşkil eden Genel Başkanımız Meltem Cumbul’u ilkeli duruşundan ötürü kutluyor, başta meslektaşlarımız olmak üzere, televizyon kanalları, reklam verenler, yapımcı şirketler, yönetmen, senarist, teknik ekip fark etmeksizin tüm çalışma arkadaşlarımızı üç yaşından küçük hiçbir çocukla çalışmamaya, üç yaşından büyük çocuklar için ise mevcut kanun hükümlerinin uygulanması amacı ile takipçi olmaya ve çocuklarımızın haklarını el birliği ile savunmaya davet ediyoruz!”