Foxconn'un Yantai fabrikasında stajyer öğrencilerin tehdit ederek PS4 kutulamasında çalıştırıldığı ortaya çıktı!

  • Tarih: yalinosgb tarafından 06.12.2013 - 12:24 tarihinde gönderildi
foxconn, dünya, iş güvenliği

 

Foxconn'un Yantai fabrikasında 1000 stajyer öğrenci üretim müdürleri tarafından tehdit edilerek normal şartlardan çok daha uzun süreler boyunca fabrikalarda çalıştırılmış.

Aralarında Apple'ın da bulunduğu birçok farklı firma, ürünlerinde kullandıkları birtakım bileşenleri Foxconn'a hazırlattırıyor. Firma, isteklere yetişebilmek adına her ne kadar çalışan kapasitesini artırıyor olsa da, bir yandan da hali hazırda çalıştırdığı kişileri tabir-i caizse çok yoruyor. Geçtiğimiz dönemlerde Foxconn fabrikalarında çok zor şartlar altında çalıştırılan kişilere dair birkaç haber yayımlayıp, detayları sizlere aktarmıştık. Çalışanlar, içinde bulundukları durumu zaman zaman protesto ediyorlar olsa da, ekonomik durumları sebebiyle Foxconn'a hizmet vermeye devam ediyorlar. Foxconn'da bu zor şartlarda görev yapan çalışanların bazılarında psikolojik problemleri ortaya çıktığı da belirtiliyor ve geçtiğimiz dönemlerde bu yüzden çeşitli intihar vakaları da yaşandı.

Son olarak su yüzüne çıkartılan yeni bilgiler, Foxconn'un yine yasal olmayan şekilde öğrencileri olması gerektiğinden çok daha fazla çalıştırdığı yönünde. Geçtiğimiz aylarda ve yıllarda genellikle Apple'ın Foxconn'u çeşitli bileşenlerin yüklü üretimi için çok zorladığından çalışanlara fazla yük bindiğine dair bilgiler verilirken, bu sefer de Sony'nin gelecek ay piyasaya sürmesi beklenen PlayStation 4'ü için benzer bir durumun söz konusu olduğu belirtiliyor. Piyasaya çıktığı ve raflara dizilmeye başladığı anda yüksek satış rakamları elde etmesi beklenen yeni oyun konsolunu hazır hale getirmek adına Foxconn'un çalışma temposunu çok önemli bir oranda artırdığı ifade ediliyor. Buraya kadar herhangi bir sıkıntı yok, elbette yeni bir ürünün piyasaya çıkmadan önceki üretim sürecinde tedarik sıkıntısı olmaması adına üretim yapan firma kapasitesini zorlayacak ve vardiya sistemiyle beraber temposunu daha da artıracak. Ancak, Foxconn'un Yantai (daha önce aynı fabrikada çocukların çalıştırıldığı haberleri de ortaya çıkmıştı) fabrikasında 1000 stajyer öğrenciyi montaj departmanında normaldeki şartlardan çok daha uzun süre boyunca çalıştırdığı ortaya çıktı.


Stajyer öğrencilerle alakalı olarak ortaya çıkan konu, zaten sabıkalı olan Foxconn'un ilgili merciler tarafından daha sıkı denetlenmesine yol açacak ki, yapılan soruşturmalar sonrasında firma uzun süreli çalıştırma hakkında kuralları ihlal ettiğini kabul etti. Denetleme ve soruşturma yapılmasa Foxconn'un aynı şekilde üretime devam edeceği gayet açık. İhlalin kabul edilmesi sonrasında firma gerekenin yapılacağını ve üretim için eski sisteme geri dönüleceğini ve stajyer öğrenci ya da diğer görevlilerin normal çalışma saatleri dışında daha fazla çalıştırılmayacağı belirtildi.

Daha da kötüsü, Foxconn'da üretim müdürü olan görev yapan bazı kişilerin stajyer öğrencileri mezun olamamakla tehdit ettiği belirtildi. Öğrenciler de eğer müdürlerinin belirttikleri şekilde çalışmazlarsa stajların geçersiz sayılacağı ve mezun olamayacakları korkusuyla çalışmaya devam ediyorlar(mış).  Normal şartlar stajyer öğrencilerin çalışması gereken departman farklı olmasına karşın, PS4'lerin yetişmesi için aksesuar ve kullanım kılavuzlarının paketlenmesi görevini üstlendikleri de ortaya çıkanlar arasında.

Foxconn'un yaptığı açıklamada bundan böyle stajyer öğrencilere hiçbir şekilde zorlama yapılmayacağını belirtti. Öğrencilerin normal çalışma süreleri bittiği anda çalışmayı bırakıp, fabrikadan çıkabilecekleri ifade edilirken, PlayStation 4'lerin hazırlanmasında ismi geçtiğinden dolayı Sony de yumuşatıcı benzer bir açıklama yapma gereği duydu ama Foxconn'un herhangi bir şekilde bu tür bir ihlal yapmadığını (hem de Foxconn kabul etmişken) belirtti. Açıklamanın diğer ayağında da çalışma koşullarının yasalara ve iş ahlakına uygun olması gerektiğini belirtildi. Elbette çalışanların sağlıkları ve güvenliklerinin ilk sırada önem taşıdığını ve insan haklarına uyar şekilde olması gerektiği de ifade edildi.

 

Yeni yorum ekle

Filtered HTML

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.