Sivrisinek ısırığı Nijerya’ya çalışmaya giden Kahramanmaraşlı genci öldürdü!

  • Tarih: YALIN OSGB tarafından 08.08.2018 - 12:54 tarihinde gönderildi
sivrisinek-isirigi-iscinin-olumune-neden-oldu

Çalışmak amacıyla bulunduğu Nijerya’da sivrisinek ısırığı sonucu hastanelik olan Kahramanmaraşlı genç, tedavi gördüğü Kahramanmaraş’ta hayatını kaybetti.

Alınan bilgiye göre, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi, Şahintepe Mahallesi’nde yaşayan Mustafa Tanır (34) iş için bulunduğu Nijerya’da Anofel cinsi sivrisinek ısırması sonucu rahatsızlandı. Hiçbir sağlık sorunu bulunmayan Tanır, sivrisinek ısırığıyla bulaşan malarya (sıtma) hastalığına yakalandı. Bir süre Nijerya’da tedavi altında tutulan Tanır, Türkiye’ye gönderildi.

Sivrisinek ısırığı Nijerya’ya giden gencin hayatına mal oldu

Kahramanmaraş Necip Fazıl Hastanesi’ne getirilen ve AB rh + (pozitif) kanı değiştirilmesi gereken Mustafa Tanır için ailesi ve arkadaşları seferber oldu. Sıtma virüsünün tüm vücuduna yayıldığı anlaşılan Mustafa Tanır, hayatını kaybetti.

Mustafa Tanır’ın Nijerya’dan döndükten sonra gece uyurken yüksek ateşle uyandığı ve hemen hastaneye kaldırıldığı öğrenildi. Hastanede tahlilleri yapılan Tanır’a burada sıtma teşhisi kondu. 14 Temmuz’da hastaneye yatırılan Tanır, durumunun kötüleşmesi nedeniyle yaşamını yitirdi.

Sıtma nedir? Nasıl öldürür?

Hastalık yapıcı bazı mikropların anofel türü dişi sivrisineklerle insanlara bulaşmasıyla yayılan sıtma, ateşli ve ölümcül olabilen bir hastalıktır. Hastalığın 7 gün civarında bir kuluçka süresi vardı.

Belirtiler genelde 1-4 hafta arasında ortaya çıkar. Nadiren daha uzun sürelerde ortaya çıktığı da bilinmektedir. Bu nedenle sivrisinek ısırdıktan sonraki ilk haftada belirtilerin ortaya çıkması beklenmez.

Sıtma nöbetler halinde gelir. Nöbetler başlamadan birkaç gün önce halsizlik ve iştahsızlık da görünebilir. Yüksek ateş ve titremeyle başlayan nöbetler terleme ile son bulur.

Uzun süreli durumlarda bazı organlar büyür, kansızlık gelişebilir, iç kanama olabilir.

İHA