Maaşını alamadığı için kendini yakan işçinin durumu kritik

  • Tarih: YALIN OSGB tarafından 10.01.2019 - 13:17 tarihinde gönderildi
maasini-alamayan-isci-kendini-yakti-istanbul

Ramazan Karabacak alacaklarını tahsil edemeyince Ataşehir Belediyesi önünde kendisini yaktı. Karabacak şimdi yoğun bakım servisinde tedavi görüyor ancak sağlık durumu kritik.

Ataşehir Belediyesi Karabacak'ın taşeron firmasına bağlı çalıştığına dikkat çekerek "bizim işçimiz değil" diyerek sorumluluk almaktan kaçınıyor. Karabacak'ın ailesi ise sorumluların hesap vermesini istiyor.

DİSK'e bağlı Dev-Yapı-İş üyeleri, Ramazan Karabacak'a destek vermek için Ataşehir Belediyesi önünde basın açıklaması yaptı. Ramazan Karabacak’ın ablası ve eşi de basın açıklamasına katıldı. Dev-Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut, ekonomik krizi yaratanların krizin faturasını işçilere çıkarmak istediğini söyledi.

Artı Gerçek'in haberine göre, açıklamada, şöyle denildi:

"Krizi fırsat bilen patronlar taşeron sistemini de kullanarak para kazandığı halde ödemeleri yapmıyor. Burada yaşanan bunun en açık halidir. Onlarca işyerinde aynı sorunları yaşamaktayız. Bu kabul edilebilir bir durum değidir. İşçiler taşeronun taşeronu silsilesi ile çözümsüz bırakılmaktadır."

Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavisi süren Ramazan Karabacak’ı bugün CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve CHP'liler ziyaret etti. Kaftancıoğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Bugün Ramazan kardeşimizin başına gelen münferit bir olay değil. Taşeron işçiliğini sona erdirmek için bugüne kadar yaptığımız tüm girişimleri reddedenler bu işin sorumlusudur. Güvencesiz çalıştırılan işçiler taşeron belasından kurtarılmadıkça bu acı olayların son bulması mümkün değil. Bugün ülkedeki ekonomik krizi fırsat çevirmek isteyen firmalarla her ortamda hesaplaşacağız. Krizin faturasını vatandaşlar ödemeyecek" dedi.