Gemide staj ölümle bitti

  • Tarih: YALIN OSGB tarafından 27.10.2017 - 17:10 tarihinde gönderildi
gemide-staj-olumle-bitti

GÖKHAN KARAKAŞ - İSTANBUL

Yeni mezun elektrik mühendisi Delil Arslan (24) staj yaptığı gemide akıma kapılarak öldü. Şirketin kendilerine yanıltıcı bilgiler verdiğini söyleyen mühendisin ailesi, “Şirket, ‘Ampul değiştirirken akıma kapıldı’ diyor ama vücudunda yüksek voltaj izleri var” sözleriyle şirketten şikâyetçi olacaklarını açıkladı.

Elazığ Üniversitesi’nden mezun olan Delil Arslan, Denizcilik firmasında stajyer mühendis olarak çalışmaya başladı. Aslan ilk iş deneyimini, şirkete ait gemide yaşıyordu. 3’üncü iş günü olan 30 Eylül’de gemi Sri Lanka açıklarındayken, iddiaya göre elektrik çarpmasıyla öldü. Gemi yönetimi, cenazeyi Sri Lanka’daki Hambantota Limanı’na bırakarak yoluna devam etti.

‘Yanlış bilgi verildi’

25 Eylül’de İran’dan yola çıkarak Panama’ya doğru ilerleyen gemideki ölüm, saatler sonra aileye bildirildi. Ailenin iddiasına göre, Sri Lanka’daki Kolombo Büyükelçiliği’ne de ölüme dair hiçbir bilgi ulaştırılmadı. Arslan’ın yakınları cenazeyi teslim almak için Sri Lanka’ya gitti. Baba Cemal Arslan, şirketin kendilerine sürekli yanıltıcı bilgiler verdiğini belirterek, olay anında yakınında olan diğer mühendisle görüşmelerine ise ‘şokta’ olduğu gerekçesiyle izin verilmediğini söyledi.

‘İhmal kurbanı’

Delil Arslan’ın ihmal sonucu öldüğünü belirten kuzeni Bahar Özhan, “Gemi yönetimi bize Delil’in ampul değiştirirken elektrik çarpmasıyla hayatını kaybettiğini söyledi. Biz bu iddiaya inanmıyoruz. Yakınlarım Sri Lanka’ya gitti. Delil’in bir parmağı kopmuş. Vücudunun birkaç yerinde patlak varmış. Çok yüksek voltajlı elektriğe maruz kalmış. Ampul olayı değil. Sri Lanka’da dava açılmış. Biz de burada firmadan şikâyetçi olacağız” dedi.