ABD’li hemşireler iş bırakıyor

  • Tarih: yalinosgb tarafından 03.11.2014 - 10:48 tarihinde gönderildi
 csm_ebola-ABD-hemsireler

ABD’li hemşireler artan Ebola tehdidine karşı güvenlik standartlarının arttırılması talebiyle iki gün iş bırakma eylemi yapacak.

Ulusal Hemşire Birliği (NNU) sendikası, tüm üye hemşirelerin 11 ve 12 Kasım günlerinde yapılması planlanan iş bırakma eylemine katılması çağrısında bulundu. NNU, hastanelerde Ebola virüsüne karşı güvenlik standartlarının arttırılmasını ve bu çerçevede tüm personele özel koruma maskesi ve kıyafetler ile düzenli eğitim verilmesini talep ediyor.

ABD’nin büyük hemşire örgütlenmeleri arasında yer alan NNU’nun 180 bin üyesi bulunurken, önümüzdeki günlerde yapılacak eyleme sadece Kaliforniya’dan 50 bin hemşirenin katılması öngörülüyor. Eyleme katılımın ülke genelinde ise 100 bini aşacağı tahmin ediliyor.

İki hemşireye Ebola bulaşmıştı

Azami önlemler alınmadığı takdirde bulaşma riski yüksek olan Ebola virüsü sebebiyle son aylarda yüzlerce sağlık çalışanı hayatını kaybetti. Teksas’ta Liberya’dan gelen bir hastayı tedavi eden hemşire Amber Vinson, Ebola virüsü kapmıştı. Vinson’ın yanı sıra bir hemşireye daha virüsü bulaşmıştı.

Hastane personelinin Ebola ile mücadele sırasında kullanması gereken güvenlik önlemlerini almayan ABD, Batı Afrika’da görev yaptıktan sonra ülkeye dönen sağlık emekçilerinin "21 gün kontrollü gözetim altında tutulması" kararını almıştı.

Kızılbayrak