Bakan Avcı atanamayan öğretmenlerin intiharını değerlendirdi: Gösterişçi intihar eylemi!

  • Tarih: yalinosgb tarafından 12.02.2016 - 13:01 tarihinde gönderildi
nabiavcii-intihar-eylemleri-gosteris

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, atanamayan öğretmenler ile TEOG'dan düşük puan aldığı için bazı kişilerin intihar ettiği yönündeki eleştirileri değerlendirirken, "Teknik tabiri nedir bilmiyorum ama bunu bile söyleyip söylememekte tereddüt ediyorum, 'gösterişçi intihar eylemi' diye bir sendromdan bahsediliyor. Aslında niyeti olmadığı halde etrafında ilgi uyandırmak veya ilgi çekmek veya isteklerinin yerine gelmesini sağlamak amaçlı" ifadelerini kullandı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Milli Eğitim Bakanlığı ve bağlı kuruluşların bütçe görüşmelerinde Milli Eğitim Bakanı Avcı, milletvekillerinin soru ve eleştirilerine cevap verdi.

Okullarda din dersinin seçimine ilişkin milletvekillerinin gösterdiği bazı afişlerin altında ÖNDER vakfının imzası olduğunu kaydeden Bakan Avcı, ÖNDER'in İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği olduğunu anlattı. İleri matematik dersinin seçmeli ders olması konusunda o bölümden mezun kişilerin de afişler hazırlayabileceğini kaydeden Bakan Avcı, "Kimseyi mecbur eden bir kısmı yok. Bir mahalle baskısı oluşturabilir mi, oluşturabilir. Dolayısıyla bunların daha nezaketle yapılaması gerekir" dedi.

"O MİLLİ EĞİTİM MÜDÜR YARDIMCISINI GÖREVDEN ALDIK"

CHP Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer'in Eskişehir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı tarafından okullara seçmeli Kur'an-ı Kerim, Hz. Muhammed'in Hayatı ve Temel Dini Bilgiler derslerini seçmelerini teşvik edilmesi konusunda yazı gönderdiğini anımsatması üzerine Bakan Avcı, "Onu oradan aldık. Aldık onu" dedi.

Milletvekillerinin "Ne olacak Genel Müdür Yardımcısı mı yaptınız?" sorularına Bakan Avcı, "Henüz değil. Müsteşar Yardımcısı filan yapmayı planlıyoruz. Şimdi ona uygun bir yer buluruz" dedi. Bakan Avcı'nın bu sözleri, milletvekili ve bürokratlar arasında gülüşmelere neden oldu.

"TELAFİ EĞİTİMLERİNE 12 BİN 524 ÖĞRENCİ KATILDI"

Operasyon nedenleriyle eğitimde yaşanan aksaklıklara değinen Bakan Avcı, "Cizre, Silopi, İdil, Sur ve Nusaybin ilçelerinde boykot, güvenlik tedbirleri ve engellemeler nedeniyle eğitim-öğretim faaliyetlerinde sorun yaşayan, 8'inci ve 12 sınıf öğrencisi toplamı 19 bin 404. Bunlar geçiş sınıfları. Mevcut sorunlardan kaynaklanan kaybın telafisi maksadıyla Diyarbakır, Batman ve Mardin ile merkezinde telafi eğitimler uygulanmış olup bu eğitimlere toplamda 12 bin 524 öğrenci katılmıştır. Ayrıca Batman, Diyarbakır ve Mardin il merkezlerinde 8 ve 12 sınıf öğrencilerin sınav takvimini gözeten 2016 Haziran'ına kadar telafi programı için bütün öğrencilere ulaştık. 10 Şubat 2016 tarihi itibariyle 7 bin 514 öğrenci programa katılacağını söyledi. Sorun yaşanan bütün ilçelerde eğitime dair güven ortamı oluşmasıyla öğrencilere ait telafi kayırları gerçekleştirilecek" dedi.

"TIPÇILARIN SÖYLEDİĞİNİ SÖYLÜYORUM"

Atanamayan öğretmenler ile TEOG'dan düşük puan aldığı için bazı kişilerin intihar ettiği yönündeki eleştirileri değerlendiren Bakan Avcı, "Arkadaşlarımızdan bir hekim olarak bilgilendirmesini rica ettim. Teknik tabiri nedir bilmiyorum ama bunu bile söyleyip söylememekte tereddüt ediyorum, 'gösterişçi intihar eylemi' diye bir sendromdan bahsediliyor. Aslında niyeti olmadığı halde etrafında ilgi uyandırmak veya ilgi çekmek veya isteklerinin yerine gelmesini sağlamak amaçlı ... Tıpçıların söylediğini söylüyorum. Ama psikiyatr arkadaşların söylediğini söylüyorum" ifadelerini kullandı.

Bakan Avcı'nın bu sözlerine muhalefet sırasındaki doktor milletvekilleri tarafından tepki gösterildi.

Bu tür haberlerinin özendirici olamaması için verilmemesi gerektiğini söyleyen Bakan Avcı, TEOG'dan düşük puan aldığı için intihar ettiği iddia edilen çocuğun ailesi görüştüğünü belirtti. Avcı, çocuğun düşük puan aldığı için başka nedenlerden ötürü intihar ettiğini söyledi. O çocuğun notlarını tek tek okuyan Avcı, "TEOG'la ilgili değil. Olsa bile bunun kamuya açık bir şekilde hem de hekimler tarafından konuşulması doğru değil" ifadelerini kullandı.