İspanya’da kimyasal fabrikadan zehirli bir bulut yayıldı, yetkililer halka 'dışarı çıkmayın' çağrısı yaptı

  • Tarih: YALIN OSGB tarafından 12.02.2015 - 22:25 tarihinde gönderildi
kimyasal-bulut-ispanya

İspanya’nın Barselona kentinin banliyösünde yer alan bir kimyasal fabrikada yaşanan bir patlama sonucu, çevredeki yerleşim alanları zehirli bir bulutla kaplandı.

Igualada yakınlarındaki fabrikada meydana gelen patlamada iki kişi yaralanırken, alarma geçen yetkililer bebeklerin, yaşlıların, hamile kadınların ve solunum hastalıkları olan kişilerin dışarı çıkmamaları ve kapalı mekanlarda kalmaları için çağrıda bulundu. Fabrika çevresine turuncu bir bulutun yayıldığı anda kreşlerde bulunan yaklaşık 600 çocuğun ise gerekli tahliller yapılana kadar koruma altında tutulmalarına karar verildi.

İlk incelemelere göre zehirli buluta, birbirleriyle karışarak tepkimeye yol açan iki kimyasal madde bileşiminin neden olduğu düşünülüyor. Patlamaya müdahale eden itfaiye ekipleri bu iki kimyasalın nitrik asit ile demir sülfür olduğunu tahmin ettiklerini belirtti.

Katalunya Bölgesi yetkilileri bölgede fazla rüzgâr olmadığından kimyasalın yere çökeceğini belirtirken, kimyasalların yurttaşların sağlığına büyük bir tehlike teşkil etmeyeceğini öne sürdü.

Bölgede itfaiye ekipleri yanı sıra, Kızılhaç ve sağlık ekipleri de olası bir sağlık krizi için önlemlerini aldı.

Birgün