İş Kazası Geçirince Sigortasız Çalıştığını Öğrendi

  • Tarih: YALIN OSGB tarafından 14.10.2015 - 10:08 tarihinde gönderildi
is-kazasi-gecirince-sigortasiz-calistigini-ogrendi

Kayseri'de bir mobilya fabrikasında çalışan 39 yaşındaki Ergün Altınışık, iş yerinin sevkiyat ve montaj bölümünde iş kazası geçirdi. 17 Eylül tarihinden beri hastanede muayenesi süren ve rapor alan Altınışık, iş kazası geçirdiğini ispatlamaya çalışıyor. Altınışık, hastaneye ilk girişte iş kazası olarak değil normal hasta olarak kaydının yapıldığını anımsatarak, "Bana gerekçe olarak sigortamın çalışmadığı gösterilince şok oldum." dedi.

"BANA SİGORTASIZ OLDUĞUMU SÖYLEDİLER"

3 çocuk babası Ergün Altınışık, temmuz ayında bir mobilya fabrikasına sevkiyat ve montaj elemanı olarak girdi. Asgari ücretli de olsa iş bulduğu için sevinen Ergün Altınışık, iki ay sonra 17 Eylül tarihinde iş kazası geçirdi. Altınışık, sevkiyat sırasında mobilya malzemesinin sağ el bileğinin üzerine düşmesi sonucu iş kazası yaşadığını ve ambulans çağrılmak yerine kendi imkanlarıyla hastaneye geldiğini anlattı. İlk muayenede el bileğindeki kemikte kırık ve doku yırtılması tespit edildiğini ifade eden işçi, "Hastaneye acil servisten giriş yaparak muayenemi yaptırdığım sırada bana sigortasız olduğum söylendi. İşyeri sigortamı yatırmamış ve şok oldum. Hastaneye girişim de buna göre yapılmış. Ayrıca iş kazası vakıası olarak değil normal hasta girişi yapıldığını öğrenince iyice şaşırdım. O gün muayenem yapıldı, bilekteki doku yırtılmasının ve kırık kısmın takibine karar verildi. Kolum alçıya alındı. Bir süre takip edilerek doku yırtığı için ameliyat olabileceğim söylendi. Durumu işyerine ilettim ve sigortam olmadığını söyledim. Taburcu olunca da eve gittim." diye konuştu.

"BENİ ATLATMAYA BAŞLADILAR"

Ergün Altınışık, işyerinin maaşını 50-100 lira gibi rakamlarla avans şeklinde verdiğini belirterek, yaşadıklarını şöyle anlattı; "Sigortamı yatırmadığı için maaş ödemesini de şirket avans gibi yapıyormuş. Normalde bankadan ödeme yapması gerektiğini öğrendim. Firma, işe devam ettiğimi ve sorunların çözüleceğini aktardı, geçici olarak firmanın tanıtımı amacıyla broşür dağıtmamı istedi. İkinci kez hastaneye geldiğimde doktorlar tekrar rapor verdi. Bunun üzerine iş yeri beni aramadı. Sigortamı yatırmamalarıyla ilgili olayın peşine düştüğümde ise, olayın iş kazası olmadığını, benim kolumla ilgili sorunu iş yerinde değil başka yerde yaşadığımı söyleyerek beni atlatmaya başladılar."

"İŞ KAZASI GEÇİRDİĞİME İKNA ETMEYE ÇALIŞIYORUM"

İkinci kez verilen rapor ardından tekrar Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kontrole gelen Altınışık, doktorun muayene sonucunda yeniden rapor verdiğini kaydetti. İşçi Ergün Altınışık, bir yandan hastane tedavisini yaptırdığını bir yandan da iş yerinin sigortasını yaptırmadığı ile ilgili işlemleri takip ettiğini ifade ederek, şunları kaydetti: "Resmi kurumlara iş kazası geçirdiğimi ve işyerinin sigortamı yatırmadığına dair şikayette bulunurken bana ilginç açıklama yaptılar. Raporum bittikten sonra şikayet etmemi söylediler. Oysa hakkım olan bu işlemlerle ilgili bana yardımcı olmaları gerekirdi. Öncelikli olarak iş kazası geçirdiğimi ve iş kazası vakası olarak hastaneye geldiğime dair SGK ile yaptığım yazışma sonrası belge aldım. Şimdi hastaneye normal hasta girişi kısmını düzelttirerek, iş kazası geçirdiğim ispat etmeye çalışıyorum. Sigortasız işçi çalıştırdığı için iş yerini şikayet ettim. Ancak ilgili kurumların hakkımız olan işlemlerle ilgili bizlere yardımcı olmadıklarını gördüm."

Ergün Altınışık, devletin işçisinin başına gelenlerden sonra işçisine sahip çıkmadığını anlatarak, 3 çocuğunun okula gittiğini ve ağustos ayından beri eve maaş girmediğini ifade etti. 3 çocuğun okul ihtiyaçlarını karşılayamadığını aktaran baba, kolu alçılı olmasına rağmen iş aradığını ama kahvehanede bile kolundaki sıkıntıdan dolayı kendisine iş verilmediğini dile getirdi.