İstanbul’da TOKİ inşaatında iş cinayeti

  • Tarih: YALIN OSGB tarafından 24.10.2014 - 10:29 tarihinde gönderildi
csm_toki-is-cinayeti

tanbul’da TOKİ Emlak Konutları yapan Egemen İnşaat şirketi bünyesinde çalışan bir işçi hayatını kaybederken Dev Yapı-İş işçi sağlığı ve güvenliği için örgütlenmeye çağırdı.

DİSK’e bağlı Devrimci Yapı İşçileri Sendikası (Dev Yapı-İş) İç Anadolu Bölge Temsilcisi Haydar Baran, yaptığı yazılı açıklamayla yeni bir işçi ölümünü duyurdu. Baran, işçi katliamlarına karşı tüm inşaat işçileri örgütlenmeye ve mücadeleye çağırdı.

İstanbul’da TOKİ Emlak Konutları yapan Egemen İnşaat şirketi bünyesinde çalışan bir işçi iş cinayetinin kurbanı oldu. Asansör boşluğunu düşen Askeri Kaya yaşamını yitirdi. Askeri Kaya ekmeğini kazanmak için Diyarbakır’dan İstanbul’a gelmişti. Aynı şirketin inşaatında daha önce de bir inşaat işçisi düşerek yaralanmıştı.

“Ölümlü iş kazalarının üçte biri yapı işlerinde”

Dev Yapı-İş’in açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Daha önce de Torunlar İnşaat’ın rezidans yapımında 10 işçi, patronların kâr hırsı, ihmaller ve vurdumduymazlık sonucu asansörün yere çakılmasıyla yaşamını yitirmişti. Yaşanan işçi cinayetleri Türkiye’de işçi yaşamının patronların gözünde bir değeri olmadığının en açık kanıtıdır.

Türkiye, 100 bin çalışan başına ölümlü iş kazalarında Avrupa’da birinci, dünyada üçüncü sırada. En fazla ölüm inşaat sektöründe yaşanırken en fazla ölümün yaşandığı il ise İstanbul. TMMOB Makine Mühendisleri Odası’nın Soma katliamından sonra hazırladığı rapora göre, 2011’de 10’u meslek hastalığı sonucu olmak üzere bin 710, 2012’de 1’i meslek hastalığı sonucu olmak üzere 745 işçi yaşamını yitirdi. Türkiye, bin çalışan başına ölümlü iş kazalarında Avrupa’da birinci, dünyada üçüncü sırada.

En fazla ölüm ise inşaat sektöründe yaşanıyor. 127 kişi ile inşaat faaliyetleri birinci sırada, 73 kişi ile kara ve boru hattı taşımacılığı ikinci sırada yer aldı. İlk sıradaki bina inşaatı, üçüncü sıradaki bina dışı yapıların inşaatı ve dördüncü sıradaki özel inşaat faaliyetlerinde görülen ölüm sayısı ise 256 oldu. Ölümlü iş kazalarının üçte biri yapı işlerinde yaşandı.

74 bin iş kazasının 56 bin 414’ü 13 ilde meydana geldi. Bu iller sırasıyla İstanbul, İzmir, Bursa, Manisa, Zonguldak, Tekirdağ, Kocaeli, Ankara, Denizli, Kayseri, Adana, Antalya ve Kütahya oldu.”

Dev Yapı-İş İç Anadolu Bölge Temsilcisi Haydar Baran, kapitalist sistemde patronların sürekli daha fazla kâr elde etmeyi hedeflediklerini ve bu kârı elde etmek için işçilerin birer birer ölmesinin onlar için bir önemi olmadığını vurguladı.

Baran’ın açıklaması şu sözlerle sona erdi:

“Ücretli kölelik düzeni devam ettiği sürece iş cinayetleri de artarak devam eder. Elbetteki gencecik bir inşaat işçisi arkadaşımızın iş cinayetine kurban gitmesinin acısını yüreğimizde hissediyoruz. Ancak sadece üzülmek bizlerin işi olamaz! Zira taşeronlaştırmaya, güvencesiz ve esnek çalışmaya karşı mücadele verilmeden iş cinayetleri önlenemez. İş cinayetleri sermayeden ve yeni saldırılarından ayrı düşünülemez. İş cinayetlerini önlemenin, kölece çalışma ve yaşam koşullarını değiştirmenin tek yolu ise örgütlü mücadeleden geçmektedir. Tüm işçileri örgütlenmeye, inşaat işçisi arkadaşlarımızı DİSK’e bağlı Devrimci Yapı İşçileri Sendikası’nda örgütlenmeye çağırıyorum”

Kızılbayrak

Başakşehir TOKİ Hoşdere Emlak konutlarında yaşanan iş cinayetinde Askeri Kaya işe başladığı gün hayatını kaybetti.

Askeri Kaya adlı işçi Başakşehir TOKİ Hoşdere Emlak konutlarında ilk iş gününde 3 kat asansör boşluğundan düşerek yaşamını yitirdi. İş arkadaşları Kaya’nın sigortasının dahi yapılmadığını belirtti.

Yaşanan iş cinayeti sonrasında işverenin cinayetin üstünü örtmek için Kaya’nın düştüğü yere aydınlatma takmak istedi fakat işçiler bunu engelledi.

Aydınlatmanın olay olduğu zaman takılı olmadığını söyleyen işçiler; “O aydınlatma olsaydı arkadaşımız hayatını kaybetmezdi, bu boşluklar kapatılmalı önlemler alınmalı” dediler.

Asansör kapısı ile oda kapılarının da aynı olduğunu dile getiren işçiler; “Kapıları ayırmak için hiçbir önlem alınmıyor, hiçbir uyarı levhası yok, çoğu zaman kapıları karıştırabiliyoruz. alınmayan önlemlerin insanların hayatına mal oldu” dedi.

Başakşehir Hoşdere Emlak konutlarında yaklaşık bir ay önce de maaşını alamadığı için bir işçi intihara kalkışmıştı gazetemizde bu haberi gündeme getirmişti.

Gazetemize konuşan Askeri Kaya’nın avukatı Faruk Atan “Asansör boşluğunun karanlık ve kapısının açık olması sebebiyle kaza gerçekleşiyor.Askeri 3 kattan zemin kata düşüyor, her yere bakıyorlar bulamayınca asansör boşluğuna bakıyorlar.Herhangi bir önlem olsa asansör kapıları kapalı olsa bu olay meydana gelmezdi.Olayla ilgili soruşturma başlatıldı, takipçisi olacağız” dedi.

Evrensel