Yanıbaşımızdaki kanser dostu düşmanımız , ASBEST !

  • Tarih: yalinosgb tarafından 11.12.2015 - 14:30 tarihinde gönderildi
asbest-sokum-uzmanligi-yalin-osgb

Asperst Söküm Uzmanlığı hizmeti almak için bize 0545 350 23 47 Nolu telefon numaralarından ulaşabilirsiniz.

Asbestle çalışmalarda sağlık ve güvenlik önlemleri hakkında yönetmeliğe göre asbest içeren yerlerde “ Asbest Söküm Uzmanı “ nezaretinde çalışma yapılması zorunlu hale gelmiştir.

Asbest lifleri hava asılı bulunan solunum yolu ile insana nüfuz eden bir madde olarak ileriki dönemlerde “ Akciğer Kanserine” sebebiyet veren bir maddedir. Yönetmelik sekiz saatlik zaman ağırlıklı ortalama değerinin (ZAOD-TWA) 0,1 lif/cm3’ü geçmemesini istemektedir.

Asbest söküm işlerinde önemli olan asbest tozunun havaya yayılması engellenecek, çalışan personelin bu tozu soluması önlenecektir. Bunun için çalışma alanı karantinaya alınır, çalışan kişi sayısı mümkün olduğunca az tutulur. Personele motorlu tam yüz maskesi ( filtre FFP3 ), çizme, tek kullanımlık iş tulumu verilir.

Asbest ile çalışmaya başlamadan önce iş planı hazırlanır, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne bildirimde bulunulur. Bildirimde ayrıca “Asbest Söküm Uzmanı “ ve “ Asbest Çalışan” sertifikaları da yapılır.

Asbest Envanter Raporunda belirtilen asbest kaynaklarının raporda belirtilen İSG önlemleri alınmak sureti ile yine raporda belirtilen metodlar ile geçerli sertifikalı eğitimli uzman sökümcüler tarafından sökülüp/temizlenmesi işleridir.