'2017 yılında 2 bin kişi iş kazasında hayatını kaybetti'

  • Tarih: YALIN OSGB tarafından 30.03.2018 - 09:58 tarihinde gönderildi
2017-yilinda-2-bin-kisi-is-kazasinda-hayatini-kaybetti

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulunun almış olduğu karar gereği 2018 yılında yapılması gereken "Risk Analiz Toplantısı" yapıldı.

Toplantıda konuşan A Sınıfı Risk Güvenliği Uzmanı Sabahaddin Aslan, İş Sağlığı ve Güvenliği mevzuatı ile ilgili bilgiler vererek, olması gerekenin iş kazaları meydana gelmeden önce risk analizi yapılarak riskin önüne geçmek olduğunu söyledi.

İş Sağlığı Güvenliğinin ülkemizde yeni olduğu için henüz bir kültür halini almadığını belirten Aslan, "Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanelerinin çok tehlikeli sınıftaki kurumlar arasında yer aldığı için risk analizi yapılması gerekir." dedi.

"2017 yılında 2 bin kişi iş kazasında hayatını kaybetti"

Önemli olan riske profesyonel çözüm bulmak olduğunu söyleyen Aslan, "Asıl olan iş kazası meydana gelmeden risk analizi yapıp riski azaltmaktır. Yani önemli olan kaza olmadan tedbir almaktır. 2017 yılında ülke genelinde 2 bin 6 kişi iş kazasında hayatını kaybetti. Uluslararası Çalışma Örgütü (İLO) verilerine göre meslek hastalığından 12 bin kişinin öldüğü tespit edilmiştir. Bu konuda herkesin duyarlı olması gerekir. İş kazalarını sürekli gündemde tutmak ve duyarlılığı artırmalıyız. " ifadelerini kullandı.

İş sağlığı ve Güvenliği Birimi tarafından organize edilen İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Analizi Toplantısına Birim Risk Koordinatörleri katıldı. (Mehmet Çelik-İLKHA)