E - Devlet Giriş

E-Devlet bilgi teknolojisinin gelişmesinin bir sonucu olarak devlet işlerinin online olarak internet, telefon gibi teknolojik araçlarla yapılmasıdır. Telefon ile yapılan işlemlere uzun süredir aşinaydık ancak internet üzerinden her türlü işlemimizi yapmaya henüz başlamış bulunmaktayız diyebiliriz. E-Devlet kısaca her türlü devlet işleminin internet gibi interaktif bir ağ üzerinden yürütülmesidir. Örnek vermek gerekirse SGK borcu sorgulamadan trafik cezalarını sorgulamaya, KYK burs ve kredi başvurularından online borç ödemeye hatta her türlü SGK işleminden sicil kaydı çıktısı almaya kadar çok çeşitli alanlarda E-Devlet kullanılmaktadır.

E-Devlet Giriş Nasıl Yapılır?

E-Devlet kullanıcılarına yani vatandaşlarımıza büyük kolaylıklar sağlamaktadır. En basit haliyle sıra beklemek artık tarih olmuştur. E-Devlet giriş işlemini yapabilmek için 4 farklı yol bulunmaktadır. Bunlar E-Devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza, T.C kimlik kartı ve internet bankacılığı ile giriş seçenekleridir.

E-Devlet Şifresi

E-Devlet şifresi her vatandaşın bir kez alabileceği ve E-Devlet sistemine girebilmesi için mutlaka sahip olması gereken bir şifredir. Bu şifre bir zarf içerisinde PTT şubelerinden Nüfus Cüzdanıyla şahsen yapacağınız başvuru sonucunda birkaç dakika içerisinde tarafınıza 2 TL işlem ücreti ödemeniz halinde teslim edilecektir. Başka birisi tarafından sizin adınıza E-Devlet şifresi alınamaz. Bunun sebebi ise E-Devlet sistemindeki işlemlerin ilgili şahsın bütünüyle hayati konularını kapsıyor oluşundandır. Bu şifre sizin E-Devlette herhangi bir işlem yaparken gerek duyacağınız bir şifre olduğu için PTT’den alınan şifre sadece sizin bileceğiniz bir şifre şeklinde değiştirilmelidir.

E-Devlet şifresi her ne durumda olursa olsun hiç kimseyle paylaşılmamalıdır. Bu sayede başkalarının sizin adınıza sisteme girip işlem yapması olanaksızlaşacaktır. E-Devlet şifrenizi unutmanız halinde ise E-Devlet sitesinden “Şifremi Unuttum” yoluyla şifrenizi yenileyebilirsiniz. Ancak bu işlem ise 4 TL karşılığında gerçekleştirilecektir. Son olarak E-Devlet şifresi eğer yurt dışındaysanız Elçilik ve Konsolosluklardan ücretsiz olarak verilmektedir. Unutulmamalıdır ki verilen E-Devlet şifresi ile kişi bir vatandaş olarak E-Devlet sistemini ömür boyu kullanmaya hak kazanmıştır. E-Devlet sistemini kullanmak için E-Devlet şifresinin yanı sıra mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik kartı veya internet bankacılığını eğer kullanıyorsanız da E-Devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. Bunlardan biriyle giriş yaptıktan sonra da E-Devlet şifresi oluşturabilirsiniz.

E-Devlet Girişte Mobil İmza

Mobil imza cep telefonu aracılığıyla kullanılan GSM SIM kartlardan 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ve ilgili yasal düzenlemelere uygun olarak ıslak imza niteliği taşıyan güvenli bir şekilde elektronik ortamda elektronik imza aracılığıyla imza işlemi yapılmasına imkân sağlayan uygulamaya denir. E-Devlet sistemine mobil imza kullanarak girmek için devlete herhangi bir ücret ödenmezken GSM operatörlerine kendilerinin belirlediği miktarlarda aylık ödeme yapmak durumundayız. Gelelim mobil imzanın nasıl alınacağına. Mobil imza GSM şirketleri tarafından sunulduğu için yine GSM şirketleri tarafından verilmektedir. Üç aşamadan oluşur. Ön başvuru, başvuru ve aktivasyon olarak sıralayabiliriz bu üç aşamayı. Bu üç aşamadan geçtikten sonra elimize gelen mobil imzayı kullanarak her türlü elektronik imza getiren işlemi yapabiliriz tıpkı E-Devlet girişinde kullanacağımız gibi. Açılan E-Devlet sisteminde cep telefonunuzla ve hattınıza kayıtlı mobil imzanızla kimliğinizi doğruladıktan sonra kaldığınız yerden E-Devlet işlemlerinize devam edebilirsiniz.

E-Devlet Girişte Elektronik İmza

Elektronik imza da tıpkı mobil imza gibi elektronik ortamdaki bir belgeye eklenerek ıslak imza yerine geçen yani kişinin kim olduğunu gösteren eşsiz bir işarettir. Elektronik imza akıllı bir kart üzerinden sizlere ulaştırılacaktır. İmza kartınızı standart bir akıllı kart okuyucusuna taktıktan sonra sisteme giriş yapabileceksiniz. Elektronik imza, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylanmış Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcıları tarafından sunulmaktadır. Bu firmaların listesine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Elektronik imzanın çalışabilmesi için öncelikle kart sürücü yazılımına sahip olmanız gerekmektedir. Ardından bu yazılım ile elektronik sertifikanıza giriş gerçekleştirebileceksiniz. Şahsınıza ait elektronik imza kartınız ile kimliğiniz doğrulandıktan sonra E-Devlet sistemine kaldığınız yerden devam edebileceksiniz.

E-Devlet Girişte T.C. Kimlik Kartı

T.C. Kimlik kartı gelecekte yasal olarak da nüfus cüzdanlarının yerine geçecek olan vatandaşlık kartıdır. T.C. Kimlik Kartı şuan için yapılan pilot uygulamalarla sınırlıdır. Şuan için Kırıkkale ilinde ikamet eden vatandaşlarımıza verilmektedir. T.C. kimlik kartıyla E-Devlet sistemine girmenin iki yolu vardır. Birincisi Standart Kart okuyucu ile giriştir. Bu aşamada T.C. kimlik Kartı ve PIN ile giriş yapmaktayız. Bilgisayarınızda standart kart okuyucu sürücüsünün kurulu olması gerekmektedir. İkinci olarak ise Tuşlu Kart okuyucu ile giriş. Bu aşama da ise T.C. kimlik kartı ve PIN ile giriş yapabiliyoruz. PIN kodumuzu tuşlu kart okuyucuyla girdikten sonra E-Devlet sistemine erişebiliriz. Yine bilgisayarımızda tuşlu kart okuyucusunun sürücüsü kurulu olmalıdır.

E-Devlet Girişte İnternet Bankacılığı

E-Devlet sitesinde belirtilmiş bankaların İnternet şubeleri aracılığıyla başka herhangi bir şifreye ihtiyaç duyulmadan, güvenli ve hızlı bir şekilde E-Devlet Kapısı’na giriş yapabilirsiniz. İnternet bankacılığıyla E-Devlet girişi yapmak için ilgili listeden İnternet bankacılığı kullanıcı hesabınız bulunan bankayı seçmeniz ve İnternet bankacılığına giriş yapmanız gerekmektedir.