İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KIDEMLİ UZMANLAR TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

  • Tarih: YALIN OSGB tarafından 18.05.2018 - 14:29 tarihinde gönderildi
islam-isbirligi-teskilati-isg-calistayi

Amacı İslam İşbirliği Teşkilatına (İİT) üye olan ülkelerde iş sağlığı ve güvenliği alanında farkındalık oluşturmak ve üye ülkeler arasında ortak bir ağ kurarak bu alandaki işbirliğini sağlamak olan İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgi Ağı (OIC-OSHNET) projesi kapsamında Ankara’da kurulması hedeflenen İİT İş Sağlığı ve Güvenliği Merkezi’nin vizyon, misyon ve öncelikli faaliyetleri hakkında görüş alışverişi yapılması, etkin bir işbirliğini sağlanması, iyi uygulama örneklerinin, üye ülkelerin sahip olduğu tecrübe ve uzmanlıkların paylaşılması, güncel İSG konularında bilgi alışverişi yapılması amacıyla Genel Müdürlüğümüzün koordinasyonunda 11-13 Nisan 2018 tarihleri arasında İİT üyesi ülkelerindeki İSG durumunun ortaya koyulacağı Kıdemli Uzmanlar Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Op.Dr.Orhan KOÇ, İSGÜM Başkan Vekili Erol TEKÇE ile birlikte 16 İslam İşbirliği Ülkesinden uzmanlar katıldı.

Açılışta konuşan Op.Dr.Orhan KOÇ “Kıdemli Uzmanlar Toplantısının Azerbaycan’da kurulacak İş Sağlığı ve Güvenliği Merkezi ile doğrudan ilgili olduğunu, söz konusu merkez kurulduktan sonra bu organizasyonların kurumsal anlamda daha etkin ve daha geniş kapsamda yapılacaktır. ”dedi. Toplantıya İİT üye ülkelerinden on altısının katılımının gerçekleştiğini dile getiren Koç, ilk hedefin tüm üye ülkelerin İİT İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgi Ağına dâhil edilmesi olduğunu söyledi. Burada alınan kararların İSG Bilgi Ağının önümüzdeki dönemlerdeki eylem planına kaynak olacağını belirten Koç, toplantının temasının ülkelerin İSG ihtiyaç analizlerinin yapılıp, ülkelerin birbirlerinin ihtiyaçlarına hangi açıdan yardım edebilecekleri gibi sorulara cevap aranması olduğunu söyledi.

Açılış konuşmalarından sonra Bakanlığımız İSG Uzmanlarınca İİT İSG Ağı Faaliyetleri, Moritanya Projesi ve yeni kurulacak İİT İSG Merkezi hakkında sunumlarının gerçekleştirildiği toplantının birinci günü katılımcı ülkelerin ülke profil sunumlarıyla tamamlandı. Toplantının ikinci günün ise sağlık, tarım, maden, inşaat ve ulaştırma konularında katılımcılar kendi ülkelerindeki mevcut durumlar hakkında bilgi alışverişinde bulundu. Bu bilgi alışverişinin faydalarının değerlendirilmesiyle toplantı sona erdi.