Engelli İstihdamında İş Sağlığı ve Güvenliği Sempozyumu

  • Tarih: YALIN OSGB tarafından 17.05.2018 - 15:37 tarihinde gönderildi
is-sagligi-guvenligi-engelli-egitimi

Engelliler Haftası’nda konuyla ilgili farkındalık oluşturmak ve engellilerimizin iş hayatında karşılaştıkları sorunlara dikkat çekmek maksadıyla İş Sağlığı ve İş Güvenliği Genel Müdürlüğünün öncülüğünde düzenlenen “Engelli İstihdamında İş Sağlığı ve Güvenliği Sempozyumu”na Bakanlığımız, Sağlık ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, sivil toplum dernekleri, ilgili federasyon ve sendika temsilcileri katıldı.

Müsteşar Yardımcımız Dr. Serhat Ayrım, Genel Müdürümüz Cafer Uzunkaya, SGK Başkan Yardımcısı Selim Çelenk, Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, ÇASGEM Başkanı Abdurrahim Şenocak, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Orhan Koç’un da hazır bulunduğu ve birer konuşma yaptıkları açılışta, Gazze’de Filistinli masum çocuklara ve savunmasız insanlara yapılan zulüm kınandı ve hayatını kaybedenlere başsağlığı dilendi. Programın öncesinde protokol üyeleri İş Sağlığı ve Güvenliği Müzesini gezdi.

Müsteşar Yardımcımız Serhat Ayrım toplumda farkındalık oluşturmak için Bakanlık olarak bu tür organizasyonlara büyük önem verdiklerini belirttiği konuşmasında, Bakanlığımızın engellilerle ilgili yaptığı çalışmalara değindi.

Genel Müdürümüz Uzunkaya ise konuşmasında, dünyanın en başarılı istihdam kurumlarından biri olan İŞKUR’un son 16 yılda tüm paydaşlarının da katkısıyla 372 bin 383 engelliyi işe yerleştirdiğini belirterek, Kurumumuzun engelliler için son dönemde ciddi programlar uyguladığını, bu projeler sayesinde birçok engellimizin de kendi işini kurduğunu kaydetti.

Engelliler konusunda çok hassas olan Çalışma Bakanımız Jülide Sarıeroğlu’nun göreve başlar başlamaz kendilerine bu konuyla ilgili talimatlar verdiğini ve önemli çalışmalar yapıldığını hatırlatan Genel Müdürümüz, İş Kulüpleri ve Engelli İş Koçluğu uygulamalarımıza değinerek, engellilerimizle yakından ilgilenildiğini, bunun Kurumun 2018 hedeflerinde de görülebileceğini ifade etti.

Genel Müdürümüz Uzunkaya, Kurumumuzun engeliler konusundaki hassasiyetini dile getirdiği konuşmasının devamında İŞKUR’un engellilerimize yönelik hizmetlerini, hedeflerini, iş sağlığı ve güvenliğinin önemini anlattı. Asıl engellerin beyinlerde ve zihinlerde olduğunu belirten Genel Müdürümüz, tüm kesimlerin katkılarıyla engellerin aşılması temennisinde bulundu.

Konuşmaların ardından istihdama en fazla katkıda bulunan firmalara Müsteşar Yardımcımız Serhat Ayrım tarafından teşekkür belgesi verildi.