İşçi aileleri bugün Ankara’da

  • Tarih: yalinosgb tarafından 28.04.2014 - 19:29 tarihinde gönderildi
işçi aileleri ankarada

İş cinayetlerinde yaşamını yitiren işçilerin aileleri, 28 Nisan gününün "İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü" ilan edilmesi talebiyle yürüdü. Yürüyüşün ardından '29'uncu Adalet ve Vicdan Nöbeti'ni gerçekleştiren aileler, "İş kazası değil cinayet! Çaresi yok, bütün sorumlular yargılanacak. Adalet istiyoruz" dedi.

Adalet Arayan İşçi Aileleri, dün İstanbul Taksim'de tramvay durağında bir araya geldi. “28 Nisan iş cinayetlerinde hayatını kaybedenleri anma ve yas günü ilan edilsin” yazılı bir pankart taşıyan işçi aileleri, buradan “İş kazası değil cinayet”, “Sorumlular belli adalet istiyoruz” ve “Güvenli çalışma güvenli gelecek” sloganları eşliğinde Galatasaray Meydanı'na yürüdü.

BİNLERCE İŞÇİ ÖLÜYOR

Galatasaray Meydanı'nda 29'uncu Vicdan ve Adalet Nöbeti'ni gerçekleştiren aileler adına basın açıklamasını, Esenyurt çadır yangını faciasında yaşamını yitiren Barış Kıyak'ın kardeşi Damla Kıyak okudu. Kıyak, "İş cinayetlerini durdurmalıyız, bu vicdansızlık ve adaletsizlik çemberini kırmalıyız" dedi.

Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) verilerine göre, her yıl 2 milyon 300 binden fazla kadın ve erkeğin çalışırken öldüğüne dikkat çeken Kıyak, "Her gün 6 bin 300 işçi çalışırken ölüyor. Dünyada savaşırken ölenlerden daha fazla insan çalışırken ölüyor. Ülkemizde ise her gün 3 ila 8 işçi çalışırken hayatını kaybediyor" diye konuştu.

DAVALAR SAHİPSİZ KALMAMALI

28 Nisan gününün ILO tarafından "İş Kazalarında Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü" ilan edildiğine dikkat çeken Kıyak, bugünün, dünyanın 30 ülkesinde olduğu gibi Türkiye'de de bu isimle kabul edilmesi talebini dile getirdi. Bugün (28 Nisan) bu taleple Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı ve Meclis'te grubu olan siyasi partilerin başkan vekilleriyle görüşeceklerini belirten Kıyak, Change.org sitesi üzerinden başlattıkları kampanyanın da sürdüğünü ifade etti. Kıyak, “Vicdan sahibi, adalet duygusunu yitirmemiş herkes bu vahşeti anlayarak davranmalı diyoruz. Herkes her yerde üstüne düşeni yapmalı. Hiçbir iş cinayeti davası da, duruşması da sahipsiz kalmamalı" diyerek konuşmasını tamamladı.

Açıklamanın ardından, Dünya gazetesinde işten çıkarılan, bu ayki adalet nöbetinin röportajcı gazetecisi Hayati Bakış, işçi aileleriyle görüştü. Van'da 2011'de meydana gelen ikinci depremde Bayram Otel'de yaşamını yitiren gazeteci Cem Emir'in kardeşi Sinem Emir, iş cinayetlerinde yaşamını yitiren işçilerin ailelerine işverenler tarafından sus payı olarak para teklif edildiğini dile getirdi. 2013 İş Cinayetleri Almanağı'nı hazırlayan Adalet Arayanlara Destek Grubu'ndan Eylem Can ise "Bu almanağı hazırlamaktaki amacımız iş cinayetlerini durdurmak" diye konuştu.

Nöbette iş cinayetlerinde yaşamını yitiren işçilerin aileleri, davaların gidişatıyla ilgili bilgi verdi.

Birgün

Yeni yorum ekle

Filtered HTML

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.