TTK Karadon / Gelik İşletmesi'nde iş cinayeti...

  • Yazar: YALIN OSGB Tarih: 04/01/2017 Çarşamba - 09:53:15 - 3
zonguldak-ta-maden-de-uzerine-kaya-dusen-genc-oldu

Zonguldak’ta TTK’ya ait maden ocağında üzerine kaya parçası düşen maden işçisi, Gökçebey ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı.

Türkiye Taşkömürü Kurumu Karadon Müessesesinde 32 yaşındaki maden işçisi Ayhan Badurlu, iş kazasında yaralandı. Üzerine kaya parçası düşen işçi; kaldırıldığı Atatürk Devlet Hastanesi’nde tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.
Yerin eksi 260 metre altında meydana gelen iş kazasında ölen maden işçisi için Gökçebey ilçesinde cenaze töreni düzenlendi. Törene TTK Genel Müdür Vekili Ercan Gebeş, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci ve yönetim kurulu üyeleri, Çaydeğirmeni Belediye Başkanı Satılmış Gebeş ve vatandaşlar katıldı.
Maden işçisinin marangoz olan babası Mustafa Badurlu, cenaze töreninde güçlükle ayakta durabildi. Kalabalık nedeniyle cenaze namazı köy meydanında kılındı. Ölen işçinin cenazesi kılınan namazın ardından aile mezarlığına defnedildi.

“Madencilik zor sanat’

Cenaze törenine katılan Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ahmet Demirci, “Yaradan Mevla’m hem, ülkemiz hem de TTK zor günlerden geçiyor. Bir tane daha iş arkadaşımızı bugün toprağa veriyoruz ve onun acısı da yüreğimizde. Gerçekten çok zor bir süreçteyiz, kelimeler kifayetsiz kalıyor. Kardeşimiz çalışkan, dürüst bir insandı. Tüm çalışanlarımız öyle ama bu kardeşimizin durumu çok daha farklıydı. Allah mekânını cennet eylesin. Tüm çalışanlarımıza yaradan Mevla’m kazasız günler geçirsin inşallah” dedi.

Geriye düğün fotoğrafları kaldı

2009 yılında maden işçisi olarak işe başlayan Ayhan Badurlu’nun dört yıl önce eşi Arzu Badurlu ile dünyaevine girdiği öğrenildi. Aile mezarlığına defnedilen maden işçisinden geriye düğününde çektirdiği mutlu günlerin fotoğrafları kaldı.

Zonguldak’ta sabaha karşı Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) maden ocağında meydana gelen iş kazasında bir işçi yaşamını yitirdi.

TTK Karadon Müessese Müdürlüğüne bağlı Gelik İşletmesine ait maden ocağının eksi 260 kodunda çalışan işçilerden Ayhan Bodurlu (32), üretim sırasında saat 04.00 sıralarında tavan kısmından üzerine düşen kaya parçaları nedeniyle yaralandı.

Mesai arkadaşları tarafından ocaktan çıkarılan Bodurlu, 112 Acil Servis ekiplerince Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Yaralı işçi, hastanede müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) maden ocağında meydana gelen iş kazasında bir işçi hayatını kaybetti

Edinilen bilgiye göre, TTK Karadon Müessese Müdürlüğüne bağlı Gelik İşletmesine ait maden ocağının eksi 260 kotunda sabah erken saatlerde iş kazası meydana geldi. Gece 00.00-08.00 vardiyasında çalışan işçilerden Ayhan Bodurlu (32), üretim sırasında tavandan başına isabet eden kaya parçaları nedeniyle olay yerinde hayatını kaybetti.

Atatürk Devlet Hastanesi morguna gelen Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ahmet Demirci ve sendika yöneticileri madencinin yakınlarına başsağlığı diledi. Demirci, Ayhan Bodurlu’nun kazı yaptığı sırada kafasına büyük taş parçasının düşmesi sonucu hayatını kaybettiğini söyledi. Demirci, “Madenci arkadaşlarımız zor şartlarda çalışıyorlar. gece 24 – 08 vardiyasında saat 04.00 sıralarında eksi 206 kotunda Başyukarı’da arında çalışırken arından taş düşmesi sonucu kardeşimizi kaybettik. Şu anda otopsisi yapılıyor. Madenci kardeşimizin cenazesi yarın öğle namazında Çukur Camii’nde cenaze namazı kılınarak Kaypaklar köyünde defnedilecek. Madenci kardeşimiz 2009 girişli nezaretçiydi. Maalesef bunun nezaretçisi işçisi olmuyor. İnşallah bu son olur inşallah bu tür kazaları bir daha yaşamayız. 2016 yılı bizim için sıkıntılı geçti. Hakkı Başkanı kaybettik 2017 yılının ikinci günü onu defnettik. Bugün de madenci kardeşimizi kaybettik. 2017 yılına kötü giriş yaptık. Bundan sonrası inşallah hayırlara vesile olur” şeklinde konuştu.