iş güvenliği uzmanlığı

Tuzla'da iş cinayeti: 1 işçi hayatını kaybetti

 • Tarih: YALIN OSGB tarafından 04.02.2015 - 13:03 tarihinde gönderildi

Tuzla'da faaliyette olan Sedef Tersanesi'nde AHM Temizlik Firması'nda çalışan Haşim adındaki bir işçi 6 metre yükseklikteki havuz duvarından düşerek yaşamını yitirdi.

DİSK'e bağlı Limter-İş, Tuzla'da faaliyette olan Sedef Tersanesi'nde AHM Temizlik Firması'nda çalışan bir işçinin iş cinayetine kurban gittiğini açıkladı. Açıklamada, iş güvenliği yoksunluğunun işçilerin ölümüne yol açtığı belirtilerek, Sedef Tersanesi'nde "iş kazası" adı altında bugüne kadar birçok işçinin iş cinayetine kurban gittiği ifade edildi.

ÜST KADEME YÖNETİCİLERE TIRPAN GELİYOR

 • Tarih: YALIN OSGB tarafından 26.01.2015 - 16:27 tarihinde gönderildi
ust_kademe_yoneticilere_tirpan_geliyor

Meclis Sağlık Komisyonu’nda bulunan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Öngören Yasa Tasarısı’nın, alt komisyon görüşmelerine eklenen madde ile üst kademe yöneticilere süre ile atanmasının önünü açılıyor. Getirilen düzenleme ile Şube Müdürü, Daire Başkanı ve üstü personelin atanma süreleri ve görevden alma hususları düzenleniyor. Getirilen düzenleme ile bürokraside görevden alma kolaylaşıyor.

GÖREVDEN ALINAN MÜSTEŞAR, BAŞBAKANLIK MERKEZ MÜŞAVİRLİĞİNE ATANACAK!

Ermenek'teki Madende Müfettiş Bile Zehirlenmiş

 • Tarih: yalinosgb tarafından 17.11.2014 - 09:33 tarihinde gönderildi
ermenekteki-madende-mufettis-bile-zehirlenmis

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer, "Benim müfettiş arkadaşım, kapatılan Ermenek'teki ocakta, 10 yıl evvel zehirlenip ölüyordu, vagonla çıkardılar" diye söyledi.

11 yılda 1 milyon 921 bin kişi iş kazası geçirdi, 13 bin 510 kişi öldü

 • Tarih: yalinosgb tarafından 17.11.2014 - 09:31 tarihinde gönderildi
faruk-celik

ANKARA (DİHA) - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, iş cinayetlerinde kaç kişinin hayatını kaybettiğine dair verilen soru önergesine verdiği yanıtta 2002-2013 yılları arasında iş kazası geçiren toplam sigortalı sayısının 1 milyon 921 bin kişi olduğunu, bu kazalarda ölen toplam sigortalı sayısının ise 13 bin 510 kişi olduğunu açıkladı.

Yeni İş Güvenliği Yasası Hazırlanıyor

 • Tarih: yalinosgb tarafından 13.11.2014 - 15:59 tarihinde gönderildi
yeni iş güvenliği yasasi

Başbakan Ahmet Davutoğlu yeni iş sağlığı ve güvenliği paketini açıkladı. Pakette öne çıkan maddelere ilişkin Davutoğlu, "Çok tehlikeli iş kategorisindeki bir firmada 3 yıl içinde iş kazası yoksa, işsizlik primini yüzde 2 değil yüzde 1 olarak tahsil edeceğiz. Ancak ölümlü iş kazası meydana gelen bir iş yerinde yüzde 2 değil yüzde 3 olacak. İdari para cezalarında ciddi artışlar getireceğiz. Kimse üretim zorlamasında bulunamayacak. ILO'nun 167 ve 176 sayılı maden ve inşaatlarında iş sağlığı güvenliği ile ilgili sözleşmeleri ile ilgili yasal süreci hızlandırdık.

Türkiye'de İş Güvenliği Olmayan 758 İnşaata Mühür Vuruldu

 • Tarih: yalinosgb tarafından 03.11.2014 - 18:19 tarihinde gönderildi
 turkiyede-is-guvenligi-olmayan-758-insaata-muhur-vuruldu

Bursa’da 87 inşaatın işçi iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerine uygun olmadığı için mühürlendiğini bildiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanı Mehmet Tezel, bu sayının Türkiye genelinde ise 758 olduğunu söyledi.

Çalışan Temsilcisinin İşçi Sağlığı İş Güvenliğindeki Yeri - Bedri Tekin

 • Tarih: YALIN OSGB tarafından 08.10.2014 - 11:14 tarihinde gönderildi
calisan-temsilcisinin-gorevleri-ve-sorumluluklari

2014 yılının geride bıraktığımız ilk 9 ayında 1.000 in üzerinde işçinin iş kazalarında hayatını kaybetmesi 6331 sayılı İş Sağlığı Güvenliği Kanununun işçi sağlığı ve güvenliğine ilişkin ülkemizde yaşanan sorunları çözmeyeceğini göstermiştir. Elbette ki; İşçi sınıfı yalnızca yasal düzenlemelere bağlı kalmadan işçi sağlığı ve güvenliğinin sağlanması, geliştirilmesi mücadelesini sürdürürken yasal düzenlemelerle oluşturulan sistemin olanaklarını da en iyi şekilde kullanmalıdır.

Üniversitede iş kazası: 4 işçi yaralı

 • Tarih: YALIN OSGB tarafından 15.08.2014 - 13:25 tarihinde gönderildi
diyarbakir-dicle-universitesinde-is-kazasi

DİYARBAKIR Dicle Üniversitesi'nde yapımı süren öğrenci merkezi inşaatında beton dökme çalışması sırasında meydana gelen çökmede ikisi ağır 4 işçi yaralandı.

Dicle Üniversitesi Kampusu içerisinde yapımı devam eden öğrenci merkezi inşaatında bugün saat 12.45 sıralarında işçilerin beton dökmesi sırasında çökme meydana geldi. Yaklaşık 15 işçinin çalıştığı sırada 4 işçi enkaz altında kaldı. Olay yerine çok sayıda ambulans ve AFAD ekipleri sevk edildi. İşçilerden 2'si arkadaşları tarafından, diğer ikisi de AFAD ekiplerinin çalışması sonucu yaralı olarak kurtarıldı.

Trabzon'da Akyazı Stadı'nda vinç telleri koptu: 1 ölü

 • Tarih: yalinosgb tarafından 19.07.2014 - 03:21 tarihinde gönderildi
 akyazi_stadinda_vinc_telleri_koptu_1_olu

Trabzonspor'un yeni stadının inşattı tüm hızıyla Trabzon'un Akyazı Mahallesi'nde sürerken bugün öğlen saatlerinde acı bir haber geldi.

Akyazı Stad inşaatında çalışan işçi Celal Kıyı'nın (33) üzerine düşen 2.5 tonluk vinç tellerinin altında kaldı.

Edinilen bilgilere göre, Akyazı Stadı için yük taşıyan vincin telleri aşırı yüke dayanamayarak telin kopmasına neden oldu.

Tam o sırada alttan geçen Celal Kıyı (33) , üzerine düşen halatlar sonrasında ağır yaralanarak çevredeki en yakın hastahane olan Güven Hastanesi'ne getirildi.

Manisa'da bir esnaf işyerinde yaşamını yitirdi

 • Tarih: YALIN OSGB tarafından 18.07.2014 - 12:55 tarihinde gönderildi
manisa-da-esnaf-olu-bulundu

Manisa’nın Kula ilçesinde esnaflık yapan bir şahıs, akşam saatlerinde dükkanında hayatını kaybetmiş olarak bulundu.

Yıllardır ilçede esnaflık yapan 52 yaşındaki Lokman Özmen, akşam saatlerinde Fatih Sultan Mehmet Caddesi Askerlik Şubesi civarında bulunan kahvehane dükkanında hayatını kaybetmiş olarak bulundu.

Akşam üstü komşuları tarafından merak edilen ve işlettiği kahveyi açmayan Özmen’in telefonlara cevap vermemesi sonucu Özmen’in ailesini arayan esnaf arkadaşları ve komşuları, son çare olarak polise haber verdiler.

Kayseri'de harfiyat yüklü kamyonun devrilmesi sonucu sürücü yaşamını yitirdi

 • Tarih: YALIN OSGB tarafından 18.07.2014 - 12:53 tarihinde gönderildi
toprak-altinda-kalan-isci-oldu

Kayseri'nin Akkışla İlçesi'nde hafriyat yüklü kamyonun devrilmesi sonucu sürücü 46 yaşındaki Kamil Çalışkan, taşıdığı toprğın altında kalarak öldü.

Gaziantep'te İl Sağlık Müdürlüğü'ne ait araç kaza yaptı: 2 ölü

 • Tarih: YALIN OSGB tarafından 18.07.2014 - 12:49 tarihinde gönderildi
kaza-saglik-personellerini-gorev-donusu-yakaladi

Gaziantep'in Nurdağı ilçesinde İl Sağlık Müdürlüğü'ne ait özel hizmet aracı ile yolcu minibüsünün çarpışması sonucu meydana gelen kazada 2 kişi hayatını kaybetti, 8 kişi yaralandı.

Adana'da elektrik akımına kapılan teknisyen hayatını kaybetti

 • Tarih: YALIN OSGB tarafından 18.07.2014 - 12:48 tarihinde gönderildi
 teknisyen-elektrik-carpmasi-sonucu-hayatini-kaybetti

Adana'da elektrik teknisyeni 36 yaşındaki Orhan Kaya, elektrik çarpması sonucu hayatını kaybetti.

4 çocuk babası Kaya’ya merkez Seyhan ilçesi Uçak Mahallesi’nde elektrik direğine enerji besleme kablosu bağlamak için çıkarken elektrik çarptığı öğrenildi.

Kardemir'de iş kazası: 1 ölü

 • Tarih: YALIN OSGB tarafından 18.07.2014 - 12:44 tarihinde gönderildi
kardemir-de-is-kazasi-1-isci-oldu

Karabük Demir Çelik Fabrikaları'nda yapımı devam eden 5 nolu yüksek fırınının soğutma kulesinde çalışırken dengesini kaybedip yere düşen 21 yaşındaki Mehmet Şerif Yatkın öldü.

Dün öğle saatlerinde meydana gelen kazada Mehmet Şerif Yatkın, yüksek fırının soğutma kulesinde çalışırken dengesini kaybetti. Yaklaşık 5 metre yükseklikten kulenin demirlerine çarparak yere düşen Yatkın, yaralandı. Fabrikanın ambulansıyla Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan Yatkın, yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Evrensel

Kastamonu'da traktör sürücüsü yaşamını yitirdi

 • Tarih: YALIN OSGB tarafından 18.07.2014 - 12:42 tarihinde gönderildi
kastamonu-traktor-kazasi

Kastamonu'da devrilen traktörün sürücüsü hayatını kaybetti.

Tosya ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 1 kişi öldü.

Kınık köyünde tarlasına giden İsmail Çakmakoğlu (82) yönetimindeki 37 DZ 182 plakalı traktör, sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu şarampole yuvarlandı.

Çevredekilerin haber vermesi üzerine olay yerine gelen sağlık ekipleri, sürücünün hayatını kaybettiğini belirledi.

Çakmakoğlu'nun cesedi, Tosya Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

Timeturk

JMO: ''Soma Kömür Madeni İsletmesi İş Cinayeti/ İş Kazası Raporu"

 • Tarih: YALIN OSGB tarafından 17.07.2014 - 10:40 tarihinde gönderildi
jeoloji mühendisleri

Jeoloji Mühendisleri Odası, Soma`da 13 Mayıs 2014`de meydana gelen ve 301 maden emekçisinin hayatını kaybettiği facia ile ilgili "Soma Kömür Madeni İsletmesi İş Cinayeti/ İş Kazası Raporu"nu yayımladı.

Sakarya'da kestiği ağacın altında kalan işçi öldü

 • Tarih: yalinosgb tarafından 15.07.2014 - 00:12 tarihinde gönderildi
 feci-kaza-agacin-altinda-kaldi

Sakarya'nın Hendek ilçesinde kestiği ağacın altında kalan kişi hayatını kaybetti. Olay, Hacıkışla Mahallesi'nde meydana geldi. Köy kooperatifi adına ormanlık alanda kesim yapan A.Ç. (51), kestiği ağaç, bir başka ağaca çarpması sonucu üzerine devrildi. A.Ç. olay yerinde hayatını kaybetti.

Haberler

Düzce'de toprak altında boru döşeyen işçi hayatını kaybetti

 • Tarih: yalinosgb tarafından 14.07.2014 - 01:27 tarihinde gönderildi
boru döşeyen işçi toprak altında kaldı

Akçakoca Karatavuk Köyü’nde yaklaşık toprak altında 2 metre derinlikte boru döşeyen bir kişi kayan toprağın altında kalarak can verdi.

Karatavuk köyüne su izale hattı su borularını döşeyen gelen 38 yaşındaki Adem Varol 2 metrelik çukura su borusu döşemeye çalışırken, yanda biriken toprağın üzerine kayması nedeniyle toprak altında kaldı. Çevredekilerin olayı fark etmesi nedeniyle hemen toprağın altından çıkarmaya çalışıldı. Toprağın altından çıkartılan Varol, olay yerinde öldüğü anlaşıldı.

Buzdağının görünmeyen yüzü: Meslek hastalıkları - Şeref Demir

 • Tarih: yalinosgb tarafından 14.07.2014 - 01:26 tarihinde gönderildi
buzdaginin-gorunmeyen-yuzu-meslek-hastaliklari

Meslek hastalığı denilince akla ilk gelen isimlerden biri, İtalyan hekim Bernardino Ramazzini. Yaklaşık 400 yıl önce Ramazzini, hastalarına, “Ne iş yapıyorsun” diye sorarak, hastasının sağlık sorununun yaptığı iş ile ilgisi olup olmadığını incelermiş ve hatta elde ettiği bulgular üzerinden “Çalışanların Hastalıkları” diye bir kitap bile yazmış.

Sayfalar