Toplantı ve etkinliklerin organizasyonunda COVID-19 riskinin yönetilmesi

  • Tarih: yalinosgb tarafından 16.03.2020 - 10:03 tarihinde gönderildi

Toplantı ve etkinlik organizatörleri COVID -19'un potansiyel riskini düşünmelidir, çünkü:

-Toplantınıza veya etkinliğinize katılan kişilerin istemeden/bilmeden COVID-19 virüsütaşıma riski vardır. Diğer toplantı katılımcıları bilmeden COVID -19'a maruz kalabilir.

-COVID-19, çoğu insan için hafif bir hastalık olsa da, bazılarını çok hasta edebilir. Şu anakadar izlenen vakalarda COVID-19'a yakalanan her 5 kişiden 1'inin hastane tedavi ihtiyacı duyduğu gözlemlenmiştir.

COVID -19 risklerini önlemek veya azaltmak için önemli bilgiler

Toplantı veya etkinlikten ÖNCE
-Toplantıyı yapmayı planladığınız topluluktaki yetkililerden tavsiye alın ve tavsiyelere uyun.
-Toplantı veya etkinliğinizde enfeksiyonu önlemek için bir hazırlık planı geliştirin ve onaylatın.
-Yüz yüze toplantı yapmaya veya etkinlik düzenlemeye gerek olup olmadığını, yerinebir telekonferans ya da çevrimiçi (online) etkinlik yapılabilir mi? değerlendirin.
-Toplantı veya etkinlik, daha az kişinin katılımı ile sınırlandırılabilir mi?
-Halk sağlığı ve sağlık otoriteleri gibi kilit otoritelerle bilgi ve iletişim kanallarınınönceden kurulmasını sağlayın.
-El dezenfektanı da dahil olmak üzere gerekli olan malzemeleri herkes için yeterliolacak miktarda önceden sipariş edin. Solunum semptomları yaşanması durumuihtimalini değerlendirerek herkes için cerrahi maske bulundurun.
-COVID-19'un nerede dolaştığını aktif olarak izleyin. Katılımcıları, toplantı / etkinliköncesinde herhangi bir semptomları varsa veya kendilerini iyi hissetmiyorlarsakatılmamaları konusunda bilgilendirin, öneride bulunun.
-Etkinlikteki tüm organizatörlerin, katılımcıların, hazır yemek servislerinin ve ziyaretçilerin iletişim bilgilerinin alındığından emin olun: cep telefonunumarası, e-posta ve konakladıkları yer/adres. Herhangi bir katılımcıda şüpheli bir enfeksiyon hastalığı olması durumunda,katılımcılara verdikleri bilgilerin yerel halk sağlığı yetkilileri ile paylaşılacağını, eğer bunu kabul etmezlerse, etkinliğe veya toplantıya katılamayacaklarını açıkça belirtin.
-Toplantıda herhangi bir katılımcının COVID-19 (kuru öksürük, ateş, halsizlik) semptomlarıile hastalanması ihtimaline karşılık bir müdahale planı geliştirin ve onaylatın. Bu plan enazından şunları içermelidir:
-Kendini iyi hissetmeyen veya semptomları olan birinin kalabileceği güvenli bir şekilde izoleedilmiş bir oda veya alan belirleyin
-Oradan bir sağlık kuruluşuna nasıl güvenli bir şekilde transfer edilebileceklerine dair bir planınız olsun.

-Bir toplantı katılımcısı, personel veya servis sağlayıcısı toplantı sırasında ya da toplantıdanhemen sonra COVID -19 için pozitif çıkarsa, ne yapacağınızı bilin.
-Planınız konusunda sağlık hizmeti aldığınız kurum veya sağlık departmanınızla mutabık kalın.
Toplantı veya etkinlik SIRASINDA
-COVID -19 hakkında ve organizatörlerin bu etkinliği katılımcılar için güvenli hale getirmekiçin aldığı önlemler konusunda tercihen hem sözlü, hem de yazılı olarak bilgi veya brifingedinin/verin.
-Güven oluşturun. Örneğin, dokunmadan merhaba demenin yollarını düşünün veuygulayın.
-Toplantıdaki tüm katılımcıları düzenli el yıkamaları veya antiseptik kullanımıkonusunda teşvik edin
oKatılımcıları öksürürken veya hapşırırken yüzlerini dirseklerinin kıvrımı veya eğervarsa bir peçete ile örtmeleri konusunda teşvik edin. Kullanılan peçetelerinatılabileceği kapalı çöp kutuları bulundurun.
-Katılımcılara tavsiye alabilecekleri ya da bilgi verecekleri bir sağlık hattı ya da yetkilikişilerin iletişim bilgilerini verin.
-Toplantı / etkinlik alanında alkol bazlı el dezenfektanları bulundurun.
-Alan uygunsa oturma düzenini, katılımcıların aralarında en az bir metre mesafe olacakşekilde ayarlayın.
-Mekanın iyi havalandırıldığından emin olmak için sıklıkla pencereleri ve kapılarıaçın/açtırın.
-Kendini hasta hisseden kişiler olursa, müdahale planınızı uygulayın veya yardım hattınıarayın.
-Bölgenizdeki duruma veya katılımcının son seyahatine bağlı olarak, katılımcıyıizolasyon odasına alın. Kişiye bir maske temin edin, böylece evine ya dadeğerlendirme yapılacak kuruluşa güvenle gidebilir.
-Tüm katılımcılara işbirliği yaptıkları için teşekkür edin.
Toplantıdan SONRA
1- Tüm katılımcıların adlarını ve iletişim bilgilerini en az bir ay boyunca saklayın. Bu, toplantı ya da etkinlik sonrasında katılımcılar arasında bir ya da daha fazla kişinin hasta olması durumunda, halka yardımcı olacak sağlık otoritelerinin COVID -19'a maruz kalmış olabilecek kişilerin durumlarını izlemesine yardımcı olacaktır.
2- Toplantıdaki veya etkinliğe katılan kişilerden biri şüpheli COVID -19 vakası olarak izole edildiyse, organizatör tüm katılımcıları bununla ilgili bilgilendirmelidir. 14 gün süresince kendilerini izlemelerini ve günde 2 defa ateşlerini ölçmeleri önerilmelidir.
3- Hafif kuru öksürük veya ateş (yani 37,3 ° C veya daha yüksek bir sıcaklık) bile gelişirse evde kalmalı ve kendisini izole etmelidir. Bu, aile üyeleri de dahil olmak üzere insanlarla yakın temastan (1 metre veya daha yakın) kaçınmak anlamına gelir. Buna ek olarak sağlık uzmanlarına ya da yerel halk sağlığı kuruluşuna son seyahatleri ve semptomları hakkında bilgi vermelidir.
4- Tüm katılımcılara işbirliği yaptıkları için teşekkür edin.

Yeni yorum ekle

Filtered HTML

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.