İşveren Avans Vermek Zorunda mı?

İşveren Avans Vermek Zorunda mı? işveren TBK’nın 406 maddesine göre  , işçiye zorunlu ihtiyacının ortaya çıkması halinde ödeyebilecek durumda ise, hizmeti ile orantılı olarak avans vermekle yükümlüdür.

Kanunundan da anlaşılacağı gibi söz konusu yükümlülüğün doğması için üç şart aranmaktadır. Bu şartlar;

-İşçinin ihtiyacı

-işverenin ödeme gücü

-İşçinin hizmetine orantılı miktarda avansıdır.