Çapa’da hekime yönelik şiddet protesto edildi: Yaşamak ve yaşatmak istiyoruz

  • Tarih: YALIN OSGB tarafından 21.12.2017 - 13:30 tarihinde gönderildi
saglik-calisanlari-protestosu-is-guvenligi-capa

İstanbul Çapa Tıp Fakültesi’nde bir hasta yakını tarafından asistan hekime uygulanan şiddet, Tabip Odası ve SES üyeleri tarafından protesto edildi.

İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim dalı’nda görevli bir asistan hekim, 16 Aralık 2017 günü nöbeti sırasında silahlı olduğu fark edilen bir hasta yakınını servisteki diğer hastaların mahremiyetine saygı göstermemesi nedeniyle uyarması sonrasında şiddete uğradı. Asistan hekim, uyardığı hasta yakını ve akrabaları tarafından yumruklandı, boğazı sıkılarak darp edildi, ölümle tehdit edildi. Olayla ilgili beyaz kod verilerek yasal süreç başlatıldı. Saldırganların ifadelerinin ardından serbest bırakılmasıyla hastanın sevkine kadar geçen 72 saat boyunca serviste görevli hekimler ve sağlık çalışanları can güvenlikleri tehdit altındayken çalışmak zorunda kaldı. İstanbul Tabip Odası ve SES üyeleri meslektaşlarına uygulanan şiddete sessiz kalmadı.

Şiddet olayına rağmen saldırganların serbestçe dolaşmaları 19 Aralık 2017 günü 12.30’da İstanbul Tıp Fakültesi Monoblok önünde yapılan basın açıklamasıyla protesto edildi. Sağlık emekçileri, “Öfkeliyiz” başlıklı basın açıklamasında taleplerini duyurdu.

Basın açıklamasını okuyan Dr. İncilay Erdoğan, resmi rakamlara göre sağlıkta şiddetin yüzde 30 civarında olduğunun söylendiğini ancak bunun daha da üzerinde olduğunu, şiddetin artık sıradanlaşarak bazı olayların şiddet olduğunun bile farkına varılmadığını aktararak şunları söyledi:

En son Cuma akşamı çocuk hastalıkları bölümünde silahlı bir hasta yakını asistan arkadaşlarımıza tehditler savurmuş, şiddet uygulamıştır. Düşünün ki bizler bu basın açıklamasını yapabilmek için bir dizi dayatmayla uğraşıyoruz ama bir kişi hastaneye silahla girebiliyor. Buradan hastane yönetimine, güvenlikçilere sesleniyoruz; asıl bizim can güvenliğimizi sağlayın, asli sorumluluklarınızı yerine getirin. Yıllardır söylüyoruz; Mecliste bekletilen tasarıyı bir an önce yasalaştırın. Bu cezasızlık insanların şiddet duygusunu teşvik ediyor. Bizler çalışırken ölüyoruz, öldürülüyoruz. Ersin Arslan bıçaklanarak öldürüldü. Bu sene bir arkadaşımız kalbinden bıçaklandı, Okmeydanı Hastanesi’nde bir arkadaşımız bıçaklandı. Aynı günlerde birbirinin peşi sıra 3 meslektaşımız intihar ederek hayatlarına son verdi. Bu tablo tesadüf değildir. Bildiğiniz gibi bu ülkede bir şiddet salgını var. Tüm yetkililere sesleniyoruz. Bizler çalışırken şiddete uğramak istemiyoruz, ölmek, öldürülmek istemiyoruz. İnsanca çalışabildiğimiz koşulları talep ediyoruz. Bilsinler ki bizler İstanbul Tabip Odası ve SES olarak bu olayın peşini bırakmayacak, takipçisi olacağız.

Çocuk Hastalıkları Asistanı Dr. Ayça Gürbüzer ise yaptığı açıklamada şunları dile getirildi:

Arkadaşımızın yaşadığı bu üzücü olay sağlıkta şiddetin ilk örneği değildir. Maalesef son zamanlarda sağlık personeline yönelik şiddet olayları giderek artmaktadır. Hastalarımızın menfaatleri bizler için çok önemli olup, Hipokrat yeminine bağlı ilk ilkemiz ‘önce zarar verme’ dir. Bu sebeple zarar görmemek de ilk isteğimizdir. Mevcut sistem ve tutumlar kamuoyuna hekimlerin her zaman için hasta yararına çalıştıklarını unutturmuştur.

Şiddet eylemlerinde, şiddeti uygulayanlar kadar önlem almayanların, caydırıcı cezalar vermeyenlerin, sağlık çalışanlarını halkın gözünde itibarsızlaştıranların da suçu vardır.

(…)

Çapa Çocuk asistan hekimleri olarak sağlık personeline karşı şiddetin her zaman karşısındayız ve bunun normalleştirilmesine asla izin vermeyeceğiz.

Bu sürecin yasal takipçisi olacağız.

Taleplerimiz
1-Güvenli bir çalışma ortamının taleplerimiz doğrultusunda sağlanması

2-Sağlıkta şiddet konusunda caydırıcı yasaların uygulanması, cezaların ivedilikle verilmesi

3-Hekimi hastanın düşmanıymış gibi gösteren bu tutumdan vazgeçilmesi