Hekime de işçiye de baskı

  • Tarih: YALIN OSGB tarafından 16.01.2015 - 10:58 tarihinde gönderildi
hekime-de-isciye-de-baski

İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde işçilere verilen göstermelik işçi sağlığı ve güvenliği eğitimlerine itiraz ettiği için araştırma görevlisi Dr. Coşkun Canıvar hakkında açılan soruşturmanın faturası işçilere çıkarıldı. Soruşturma kapsamında SES üyesi Dr. Canıvar aleyhine ifade vermeyen iki taşeron işçisinin keyfi biçimde görev yerlerinin değiştirildiği ortaya çıktı. BirGün’e konuşan Dr. Canıvar, görev değişikliği emrinin bizzat Başhekim Mehmet Akif Kara ile personelden sorumlu yönetici Prof. Dr. Mustafa Erelel’in yönlendirilmesiyle verildiğini belirtti.

Son iki yılda iki işçinin iş cinayeti sonucu yaşamını yitirdiği hastanede, Atlas isimli taşeron firmanın bünyesinde çalıştırılan 400 sağlık işçisi için düzenlenen işçi sağlığı ve güvenliği eğitimi toplantısına katılan Dr. Canıvar, eğitimin göstermelik olduğunu belirterek tepki göstermişti. Canıvar hakkında ‘İş sağlığı ve güvenliği eğitimini engellediği’ iddiasıyla soruşturma açılmıştı. Bu soruşturma kapsamında 15 Aralık’ta ifadeleri alınan iki taşeron işçisi, olayı hatırlamadıklarını beyan etti. Verdikleri bu ifadenin ardından, bir saat içerisinde her iki işçinin de çalışma yerleri değiştirildi. Mikrobiyoloji laboratuvarında çalışan işçilerden birinin Nöroloji servisinde, diğerinin ise Biyokimya laboratuvarında görevlendirildiği öğrenildi.

‘KABUL EDİLEMEZ’
Konu hakkında görüştüğümüz Dr. Coşkun Canıvar, soruşturma kapsamında ifadeleri alınan iki işçinin bu şekilde baskı altına alınmasının kabul edilemez olduğunu belirtti. Hastanede işçilerin çalışma koşullarının çok kötü olduğunu vurgulayan Canıvar; hasta bakımı, temizlik, yemekhane, tıbbi sekreterya hizmetlerinde çalışan işçilerin, mahkeme kararıyla kadroya geçirilmeleri gerekirken halen taşeron firma bünyesinde çalıştırıldığına dikkat çekti. Canıvar, “Yaşanan iş cinayetlerine karşın taşeron işçilerine verilen eğitimlerin göstermelik olmasına itiraz eden hekim ve işçiler sindirilmeye çalışılıyor” dedi.

Zeynep Kuray / Birgün